Eski Dokuda Yeni, Çağdaş Yapılar Yapmak

Eski Dokuda Yeni, Çağdaş Yapılar Yapmak

Eski dokuda çağını yansıtan ve çevresine uyumlu bir bina yapmak ustalık işidir. Eski yapıya yaklaşmak, onun ruhunu yakalamak ve şimdinin gerekleri ve atmosferi ile onu birleştirmek derin bir konudur. Bu tip bir mimari saygı, incelik gerektirir. Aynı zamanda cesaret de ister. Kimi yapı meydan okur ama yine de bütünün parçası olmayı başarır.

Okulda koruma yenileme derslerinde bu konulara değinilir. Ünlü, başarılı yapılardan örnekler gösterilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar söylenir. Aklımda kalanlar:

  • Yeni yapıyı bir miktar geri çekmek. Aynı hizada ise bitişik duvarda bir geri çekilme yapmak.
  • Malzeme de uyum yakalamak. Bu aynı malzemeyi çağdaş bir şekilde kullanmak da olabilir, aynı ton ve renkleri farklı malzeme ile birleştirmek de.
  • Dolu-boş oranlarına dikkat etmek.
  • Binaların düşey ve yatay hatlarına uyum göstermek. Eski aypıların çoğunda söveler, kat silmeleri, çıkmalar vardır. Bu çıkıntılı hatlar yeni yapılara iz olarak taşındığında bir devamlılık ve bütünlük oluşturmaya yardım eder.

Dediğimiz gibi bu derin bir konu. Mitademo.com’da bu tip yapılar ve eski, tarihi bir yapıya yapılan ekler konusunda ayrı bir bölüm var:

http://mitademo.com/category/mimarlik/eski-dokuda-yeni-yapilar/

Arşiv zamanla büyütülüyor. Buyurun bakın, hayrını görün.

Reklamlar

About mitademo

mitademo.com'un bloga sıçramış hali. Mimarlık, tasarım, dekorasyon ve modanın yanında hayattan da yazılar, paylaşmaya değer görülen nice çarpıcı şeyler ciddiyeti kısılmış bir ortamda...
Kenar | Bu yazı Mimarlığa Dair içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s